| Warranty Information | 12 months official warranty |
| What's in the Box | Device | Adapter | Cable | SIM Ejector Tool | Phone Case | Protective Film (applied) |
Body |
|
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM & dual stand-by |
Display |
|
|---|---|
| Resolution | 1608×720 |
| Display Size (Inches) | 6.68-inch 90Hz LCD |
Platform |
|
|---|---|
| CPU Speed(Ghz) | 2x 1.8GHz + 6x 1.8GHz |
| Processor | Unisoc T612 |
Memory |
|
|---|---|
| System Storage | 128 |
| RAM(GB) | 6 |
Camera |
|
|---|---|
| Front Camera | 5 MP |
Comms |
|
|---|---|
| Connectivity | Wi-Fi | Bluetooth 5.2 | USB 2.0 | GPS | OTG | FM |
Battery |
|
|---|---|
| Battery mAh | 5500mAh (Typ) Li-ion Battery |
Misc |
|
|---|---|
| Phone Model | vivo Y19s |