| Warranty Information | 12 months official warranty |
| What's in the Box | Device | Quick Start Guide | USB Cable | Adapter | Eject Tool | Phone Case | Pre-Applied Protective Film |
Body |
|
|---|---|
| SIM Card | Dual Nano SIM |
Display |
|
|---|---|
| Resolution | 2392 × 1080 |
Platform |
|
|---|---|
| CPU Speed(Ghz) | 8 Cores (1× 2.63GHz + 3× 2.4GHz + 4× 1.8GHz) |
| Processor | Qualcomm Snapdragon® 7 Gen 3 (4nm) |
Memory |
|
|---|---|
| System Storage | 256 GB |
| RAM(GB) | 12 |
Camera |
|
|---|---|
| Back Camera | 50MP+50MP |
| Front Camera | 50MP |
Comms |
|
|---|---|
| Connectivity | Wi-Fi (2.4GHz/5GHz) | Bluetooth 5.4 | USB 2.0 | GPS (GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo, QZSS) | NFC (Reader/Writer, Card Emulation) | OTG Support |
Battery |
|
|---|---|
| Battery mAh | 6000mAh |
Misc |
|
|---|---|
| Phone Model | vivo V50 5G |