| Warranty Information | 12 months official warranty |
| What's in the Box | Device | Cable | Power Adapter | Eject Tool | Phone Case | Protective Film (applied) | Quick Guide |
Network |
|
|---|---|
| Technology | 2G/3G/4G |
Body |
|
|---|---|
| Dimensions | 165.75 × 76.10 × 8.10 mm (2.5D Curved Design) |
| Weight | 198g |
| Build | IP64 Rated (Splash & Dust Resistance), SGS 5-Star & Military-Grade Certified |
| SIM Card | Dual Nano SIM |
Display |
|
|---|---|
| Type | HD+ IPS LCD Dotch Display |
| Resolution | 1608×720 pixels |
| Display Size (Inches) | 6.68-inch 90Hz LCD |
Platform |
|
|---|---|
| Chipset | UNISOC T612 (12nm) |
| GPU | Mali-G52 |
| CPU Speed(Ghz) | 2× 1.8GHz Cortex-A75 + 6× 1.8GHz Cortex-A55 |
| Processor | Octa Core |
Memory |
|
|---|---|
| System Storage | 128 |
| RAM(GB) | 4GB |
Camera |
|
|---|---|
| Front Camera | 5 MP |
Sound |
|
|---|---|
| Loudspeaker | Dual Stereo Speakers with 300% Audio Booster |
Comms |
|
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi: 2.4GHz / 5GHz |
| Bluetooth | Version 5.2 |
| USB Ports | Type-C (USB 2.0) |
Battery |
|
|---|---|
| Battery mAh | 6000mAh |
Misc |
|
|---|---|
| Phone Model | vivo Y19s Pro |