| Warranty Information | 12 months official warranty |
| What's in the Box | Device | Adapter | Cable | SIM Injector Tool | Phone Case | Screen Protector | Quick Guide | Warranty Card |
Network |
|
|---|---|
| Technology | 2G / 3G / 4G |
Body |
|
|---|---|
| Dimensions | 163.77 × 76.28 × 7.79 mm |
| Weight | 196g |
| Build | Plastic Composite Sheet |
| SIM Card | Dual Nano SIM |
Display |
|
|---|---|
| Type | AMOLED |
| Resolution | 2392 × 1080 (FHD+) |
Platform |
|
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 685 |
| CPU Speed(Ghz) | Octa-core (4× 2.8 GHz + 4× 1.9 GHz) |
Memory |
|
|---|---|
| System Storage | 128 |
| RAM(GB) | 8 |
Camera |
|
|---|---|
| Back Camera | 50MP+2MP |
| Front Camera | 32 MP |
Comms |
|
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi: 2.4 GHz / 5 GHz |
| Bluetooth | Version 5.0 |
| USB Ports | Type-C |
Battery |
|
|---|---|
| Battery mAh | 6500mAh |
Misc |
|
|---|---|
| Phone Model | vivo V50 Lite |