| SKU | S55LS03BWHE |
| Feature | 4K |
| Brand | Samsung |
| Warranty Information | (Official) 2 years panel, 1 year spare parts & 5 years service warranty |
| Connectivity | HDMI, USB, Bluetooth, Ethernet (LAN), Anynet+ (HDMI-CEC) |
Display |
|
|---|---|
| Display Size (Inches) | 55 |
| Resolution | 3,840 x 2,160 |
| Display Type | QLED |
| HDR Support | Yes |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Picture Processor | Quantum Processor 4K |
Audio |
|
|---|---|
| Speaker Output | 40W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| Speaker Configuration | 2.0.2 Channel |
| Audio Enhancements | Q-Symphony |
| Bluetooth Audio | Yes |
Smart Features |
|
|---|---|
| Gaming Features | ALLM | Game Motion Plus |Super Ultra Wide Game View | Mini Map Zoom | FreeSync |
| Web Browser | Yes |
| Casting Support | Airplay |
Connectivity |
|
|---|---|
| HDMI Ports | 4 |
| USB Ports | 2 |
| Ethernet Port | 1 |
| Wi-Fi | WiFi-5 |
| Audio Out | 1 |
| RF Input | 1 |
Build and Design |
|
|---|---|
| Bezel Type | 3-side Bezel-less |
| Dimensions (With Stand) | 1237.9 x 743.4 x 227.8 mm |
| Dimensions (Without Stand) | 1237.9 x 708.8 x 24.9 mm |
| Weight (With Stand) | 17.3 kg |
| Weight (Without Stand) | 16.9 kg |
Power and Energy |
|
|---|---|
| Power Consumption (Operational) | 170 W |
| Voltage/Frequency | AC100-240V 50/60Hz |
| Power Saving Modes | Auto Power Saving | Eco Sensor |
Additional Features |
|
|---|---|
| Auto Calibration | Yes |