| SKU | R43U62WHE |
| Feature | 4K |
| Brand | Rowa |
| Warranty Information | (Official) 3 years panel, main board, service warranty & 2 years parts warranty |
| Connectivity | HDMI 1.4 & HDMI 2.1 |
| Color | Black |
Display |
|
|---|---|
| Display Size (Inches) | 43 |
| Resolution | 3840×2160 |
| Display Type | LED |
| HDR Support | HDR10, HLG |
Audio |
|
|---|---|
| Speaker Output | 2x (12W) |
| Sound Technology | Dolby Audio |
| Speaker Configuration | Integrated Speaker Boxes (Bottom Side) |
| Bluetooth Audio | Yes, Bluetooth V5.0 |
Smart Features |
|
|---|---|
| Operating System | Android |
| App Store Access | Google Play Store |
| RAM(GB) | 2 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Casting Support | Chromecast Built-in |
Connectivity |
|
|---|---|
| HDMI Ports | HDMI1.4 & HDMI2.1 |
| Wi-Fi | Yes |
| RF Input | 1 |
Build and Design |
|
|---|---|
| Bezel Type | Bezel-Less |
Power and Energy |
|
|---|---|
| Power Consumption (Operational) | 90W |
| Voltage/Frequency | AC 100V-240V 50/60Hz |
Additional Features |
|
|---|---|
| Remote Control | Yes |