General |
|
|---|---|
| SKU | S55Q60DWHE |
| Feature | 4K, Wi-Fi, YouTube |
| Brand | Samsung |
| Warranty Information | (Official) 3 Years Panel, Spare Parts & 5 Years Service Warranty |
Display |
|
|---|---|
| Display Size (Inches) | 55 |
| Resolution | 4K (3,840 x 2,160) |
| Display Type | QLED |
| HDR Support | Yes |
| Refresh Rate | 50Hz |
| Picture Processor | Quantum Processor Lite 4K |
Audio |
|
|---|---|
| Speaker Output | 20W |
| Sound Modes | Adaptive Sound |
| Audio Enhancements | Q-Symphony |
Smart Features |
|
|---|---|
| Operating System | Tizen |
| App Store Access | Samsung Smart Hub |
| Web Browser | Yes |
| Casting Support | Airplay |
Connectivity |
|
|---|---|
| HDMI Ports | 3 |
| USB Ports | 2 |
| Ethernet Port | 1 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 |
| Audio Out | 1 |
| RF Input | 1 |
Build and Design |
|
|---|---|
| Bezel Type | 3 Bezel-less |
Power and Energy |
|
|---|---|
| Power Consumption (Operational) | 145W |
| Power Consumption (Standby) | 0.5W |
| Voltage/Frequency | AC220-240V~ 50/60Hz |