General |
|
|---|---|
| SKU | SUA55U8500FRWHE |
| Feature | 4K, Internet, LED, Wi-Fi |
| Brand | Samsung |
| Warranty Information | (Official) 3 Years Panel, Spare Parts & 3 Years Service Warranty |
Display |
|
|---|---|
| Display Size (Inches) | 55 |
| Resolution | 3840 x 2160 Pixels |
| Display Type | UHD |
| HDR Support | Yes |
| Refresh Rate | 50Hz |
| Contrast Ratio | Mega Contrast |
| Picture Processor | Crystal Processor 4K |
Audio |
|
|---|---|
| Speaker Output | 20W |
| Speaker Configuration | 2 Channel |
| Audio Enhancements | Q-Symphony |
Smart Features |
|
|---|---|
| Operating System | Tizen |
| App Store Access | Samsung Smart Hub |
| Web Browser | Yes |
| Casting Support | Airplay |
Connectivity |
|
|---|---|
| HDMI Ports | 3 |
| USB Ports | 1 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 |
| RF Input | 1 |
Build and Design |
|
|---|---|
| Bezel Type | 3 Bezel-Less |
| Dimensions (With Stand) | 1224.6 x 759.1 x 199 mm (WxHxD) |
| Dimensions (Without Stand) | 1224.6 x 707.8 x 76.6 mm (WxHxD) |
Power and Energy |
|
|---|---|
| Power Consumption (Operational) | 130W |
| Voltage/Frequency | AC100-240V~ 50/60Hz |