| SKU | S65DU7700WHE |
| Feature | 4K, Internet, LED, Wi-Fi, YouTube |
| Brand | Samsung |
| Warranty Information | (Official) 3 years panel, spare parts & 3 years service warranty |
Display |
|
|---|---|
| Display Size (Inches) | 65 |
| Resolution | 3,840 x 2,160 |
| Display Type | UHD |
| HDR Support | Yes |
| Refresh Rate | 50Hz |
| Contrast Ratio | Mega Contrast |
| Picture Processor | Crystal Processor 4K |
Audio |
|
|---|---|
| Speaker Output | 20W |
| Sound Modes | Adaptive Sound |
| Audio Enhancements | Q-Symphony |
Smart Features |
|
|---|---|
| Operating System | Tizen |
| App Store Access | Samsung Smart Hub |
| Web Browser | Yes |
| Casting Support | Airplay |
Connectivity |
|
|---|---|
| HDMI Ports | 3 |
| USB Ports | 1 |
| Ethernet Port | 1 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 |
| RF Input | 1 |
Build and Design |
|
|---|---|
| Bezel Type | 3 Bezel-less |
| Stand Type | Flat Feet |
| Dimensions (With Stand) | 1452.9 x 879.5 x 267.4 mm (WxHxD) |
| Dimensions (Without Stand) | 1452.9 x 834.0 x 60.6 mm (WxHxD) |
| Weight (With Stand) | 16.4kg |
| Weight (Without Stand) | 15.9kg |
Power and Energy |
|
|---|---|
| Power Consumption (Operational) | 170W |
| Voltage/Frequency | AC220-240V~ 50/60Hz |
| Power Saving Modes | Eco Sensor | Auto Power Off |