General |
|
|---|---|
| SKU | WSIKRPR18MBWLT |
| Brand | Walton |
| Warranty Information | (Official) 12 Years Compressor, 3 Years Spare Parts & 1 Year Free Service Warranty with 1 Year Replacement Guarantee (if there are manufacturing faults in the heat exchanger & compressor) |
Cooling Specifications |
|
|---|---|
| Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling Capacity | 18,000 BTU |
| Cooling Modes | Turbo Mode (Maximum Cooling), Eco Mode (Power Saving), Dry Mode, Fan Mode, Auto Operation, Comfort Cooling, Sleep Mode |
| Airflow Direction Control | Auto Up-Down Swing | Auto Left-Right Swing |
| Dehumidification | Yes |
| Temperature Range | 16°C to 31°C |
| Cooling Speed Levels | Auto, High, Medium, Low |
Energy Efficiency |
|
|---|---|
| Power Consumption | Version 1517: 1530W | Version 1523: 1507W |
| Voltage/Frequency | 230V ~ 50Hz |
| Current (Amps) | Version 1517: 6.66A | Version 1523: 6.56A |
| Power Input | Version 1517: 1530W | Version 1523: 1507W |
| Power Saving Features | Inverter Technology, ECO Mode, Energy Saving Design, Built-in Surge Protection |
Compressor and Refrigerant |
|
|---|---|
| Refrigerant Charge | Version 1517: 0.64kg | Version 1523: 0.60kg |
| Compressor Type | Rotary (Inverter) |
| Condenser Coil Material | Copper Tube Condenser |
| Piping Length | Maximum: 10 meters |
| Anti-Corrosion Protection | Louvered Fin (Evaporator & Condenser) | Built-in Surge Protection |
| Refrigerant Type | R-32 |
Air Quality Features |
|
|---|---|
| Ionizer | Air Plasma Technology |
| Humidity Control | Yes |
| Air Purification System | Yes |
Build and Design |
|
|---|---|
| Remote Control | Infrared (IR) Remote Control | Bluetooth App Control (Up to 100m distance) |
| Indoor Unit Dimensions | 947 x 321 x 235 |
| Outdoor Unit Weight | 29.5± 1 |
| Indoor Unit Weight | 15 ± 0.5 |
| Outdoor Unit Dimensions | 900 x 372 x 610 |
| Build | Copper Tube Condenser, Louvered Fins (Evaporator & Condenser), Built-in Surge Protection, Eco-Friendly R-32 Refrigerant, Robust Inverter Rotary Compressor |
Smart and Convenience Features |
|
|---|---|
| Quiet Operation Mode | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Auto-Restart Function | Yes |
| Mobile App Control | Yes – Via Bluetooth (up to 100m range) |