| Warranty Information | (Official) 5 years compressor & 1 year spare parts warranty |
Cooling Specifications |
|
|---|---|
| Capacity | 1 Ton |
| Cooling Capacity | 12000 BTU |
| Airflow Volume | Hi: 609.3, Mi: 480, Lo: 364.9 m3/h (Indoor) |
| Temperature Range | 17°C - 30°C |
Energy Efficiency |
|
|---|---|
| Energy Star Rating | EER: 3.20 |
| Power Consumption | Power Input: 1400W |
| Voltage/Frequency | 1 Phase, 187-264V, 50Hz. |
| Current (Amps) | Input Current: 6.9 A |
| Power Input | Power Input: 1400W |
Compressor and Refrigerant |
|
|---|---|
| Compressor Type | Rotary (Non-Inverter) |
| Refrigerant Type | R410A |
Build and Design |
|
|---|---|
| Mounting Type | Wall-Mounted Split System |
| Remote Control | Yes |
| Indoor Unit Dimensions | 802 mm (W) x 189 mm (D) x 297 mm (H) (Net) |
| Outdoor Unit Dimensions | 770 mm (W) x 300 mm (D) x 555 mm (H) (Net) |
Smart and Convenience Features |
|
|---|---|
| Noise Levels (Outdoor) | 54 dB(A) (Sound Power Level) |
| Noise Levels (Indoor) | Hi: 42.7 dB(A), Mid: 37.4 dB(A), Lo: 32.5 dB(A) (Sound Power Level) |