Warranty :(Official) 5 Years compressor & 3 years spare parts support with 1 year free after sales service. 1 Year Replacement Guarantee (if there are any manufacturing faults in the heat exchanger or compressor)
Free Installation all over Bangladesh
General |
|
|---|---|
| SKU | WSNKRYSTALINE12FWLTP |
| Brand | Walton |
| Warranty Information | (Official) 5 Years compressor & 3 years spare parts support with 1 year free after sales service. 1 Year Replacement Guarantee (if there are any manufacturing faults in the heat exchanger or compressor) |
Cooling Specifications |
|
|---|---|
| Capacity | 1 Ton |
| Cooling Capacity | 3517W ( 12000 BTU/hr.) |
| Cooling Modes | Turbo, Dry, Fan, Auto, Comfort |
| Airflow Direction Control | Auto Up-Down Swing, Auto Left-Right Swing, Manual Speed Setting (High, Medium, Low) |
| Dehumidification | Yes (Dry Mode) |
| Temperature Range | 20˚ C to 46˚ C (Operating) |
| Cooling Speed Levels | Yes (Auto, High, Medium, Low) |
Energy Efficiency |
|
|---|---|
| Energy Star Rating | EER: Version 0203: 2.8 | Version 0204: 3.08 |
| Power Consumption | Rated Input Power: Version 0203: 1260W | Version 0204: 1140W |
| Voltage/Frequency | 220V-240V ~ 50Hz |
| Current (Amps) | Rated Current: Version 0203: 5.6A | Version 0204: 5.1A |
| Power Input | Rated Input Power: Version 0203: 1260W | Version 0204: 1140W |
Compressor and Refrigerant |
|
|---|---|
| Refrigerant Charge | Version 0203: 0.7Kg | Version 0204: 0.43Kg |
| Compressor Type | Rotary (Fixed Speed) |
| Condenser Coil Material | Copper Tube Condenser |
| Piping Length | Maximum 10m |
| Refrigerant Type | Version 0203: R-410a | Version 0204: R-32 |
Air Quality Features |
|
|---|---|
| Ionizer | Yes (Lung’s Doctor) |
| Humidity Control | Dry Mode (Offers Dehumidification) |
Build and Design |
|
|---|---|
| Mounting Type | Wall-Mounted Split System |
| Remote Control | Via IR (Infrared Ray) |
| Indoor Unit Dimensions | 844 mm (L) x 296 mm (W) x 210 mm (H) (Net) |
| Outdoor Unit Weight | Version 0203: 28 ± 1Kg | Version 0204: 27.2 ± 1Kg (Net) |
| Indoor Unit Weight | Version 0203: 11 ± 0.5Kg | Version 0204: 10.1 ± 0.5Kg (Net) |
| Outdoor Unit Dimensions | 844 mm (L) x 310 mm (W) x 546 mm (H) (Net) |
| Build | Evaporator Fin Type: Louvered Fin | Condenser Type: Copper Tube Condenser | Condenser Fin Type: Version 0203: Slit Fin | Condenser Fin Type: Version 0204: Louvered Fin |
Smart and Convenience Features |
|
|---|---|
| Quiet Operation Mode | Yes (Silent Operation) |
| Child Lock | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Auto-Restart Function | Yes |