Warranty :(Official) 12 Years Compressor, 5 Years Inverter PCB & 3 Years Spare Parts Support With 1 Year Free After Sales Service. 1 Year Replacement Guarantee (if there are any manufacturing faults in the heat exchanger or compressor)
Free Installation all over Bangladesh
General |
|
|---|---|
| SKU | WSUPERSAVER12JWLT |
| Color | White |
| Brand | Walton |
| Warranty Information | (Official) 12 Years Compressor, 5 Years Inverter PCB & 3 Years Spare Parts Support With 1 Year Free After Sales Service. 1 Year Replacement Guarantee (if there are any manufacturing faults in the heat exchanger or compressor) |
Cooling Specifications |
|
|---|---|
| Capacity | 1 Ton |
| Cooling Capacity | 3517W (12000 BTU/hr.) |
| Cooling Modes | Turbo, ECO, Dry, Fan, Auto, Comfort |
| Airflow Direction Control | Auto Up-Down Swing, Auto Left-Right Swing, Manual Speed Setting (High, Medium, Low) |
| Dehumidification | Dry Mode |
| Temperature Range | 20˚ C to 55˚ C (Operating) |
| Cooling Speed Levels | Yes (Auto, High, Medium, Low) |
Energy Efficiency |
|
|---|---|
| Energy Star Rating | EER: 4 |
| Power Consumption | Rated Input Power: 880W |
| Voltage/Frequency | 230V ~ 50Hz |
| Current (Amps) | Rated Current: 4A |
| Power Input | Rated Input Power: 880W |
| Power Saving Features | ECO Mode, Inverter Compressor, Energy Saving |
Compressor and Refrigerant |
|
|---|---|
| Refrigerant Charge | 0.440Kg |
| Compressor Type | Rotary (Inverter) |
| Condenser Coil Material | Microchannel Condenser |
| Piping Length | Maximum 10m |
| Refrigerant Type | R-32 |
Air Quality Features |
|
|---|---|
| Humidity Control | Dry Mode (Offers Dehumidification) |
Build and Design |
|
|---|---|
| Mounting Type | Wall-Mounted Split System |
| Remote Control | Via IR (Infrared Ray) |
| Indoor Unit Dimensions | 838 mm (L) x 296 mm (W) x 215 mm (H) (Net) |
| Outdoor Unit Weight | 24.5 ± 1Kg |
| Indoor Unit Weight | 10.4 ± 0.5Kg |
| Outdoor Unit Dimensions | 844 mm (L) x 310 mm (W) x 546 mm (H) (Net) |
| Build | Evaporator Fin Type: Louvered Fin | Condenser Type: Microchannel Condenser | Condenser Fin Type: Waved Fin |
Smart and Convenience Features |
|
|---|---|
| Quiet Operation Mode | Yes (Silent Operation) |
| Child Lock | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Auto-Restart Function | Yes |