General |
|
|---|---|
| SKU | GASGG12CPTAVZESQ |
| Color | White |
| Brand | General |
| Warranty Information | Electrical Spare Parts: 2 Years, Compressor: 2 Years & Free Service: 3 Years |
Cooling Specifications |
|
|---|---|
| Capacity | 1 Ton |
| Cooling Capacity | 1180W (12000 BTU/hr) |
| Cooling Modes | Turbo |
| Airflow Volume | 550 m³/h |
| Airflow Direction Control | Auto Up & Down |
| Temperature Range | 18˚C to 32˚C (Operating) |
Energy Efficiency |
|
|---|---|
| Energy Star Rating | EER: 2.86 |
| Power Consumption | Rated Power Input: 2.39KW |
| Voltage/Frequency | 1 Phase, 220V, 50Hz. |
| Power Input | Rated Power Input: 2.39KW |
Compressor and Refrigerant |
|
|---|---|
| Refrigerant Charge | 0.45 kg |
| Compressor Type | Rotary |
| Condenser Coil Material | Copper Condenser |
| Piping Length | Maximum 7.5m |
| Refrigerant Type | R32 |
Build and Design |
|
|---|---|
| Mounting Type | Wall-Mounted Split System |
| Remote Control | Wireless Remote |
| Indoor Unit Dimensions | 270 mm (H) x 784 mm (W) x 224 mm (D) (Net) |
| Outdoor Unit Weight | 22 kg (Net) |
| Indoor Unit Weight | 8.5 kg (Net) |
| Outdoor Unit Dimensions | 541 mm (H) x 663 mm (W) x 290 mm (D) (Net) |
| Build | Copper Condenser |
Smart and Convenience Features |
|
|---|---|
| Noise Levels (Outdoor) | 50 dB(A) (Sound Power Level) |
| Noise Levels (Indoor) | Hi: 43 dB(A), Mid: 39 dB(A), Lo: 33 dB(A) (Sound Power Level) |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Auto-Restart Function | Yes |