Warranty :(Official) 5 Years Compressor, 3 Years Spare Parts Support with 1 Year After Sales Service. 1 Year Replacement Guarantee (if there are any manufacturing faults in the heat exchanger or compressor)
Free Installation all over Bangladesh
General |
|
|---|---|
| SKU | WSNKRYSTA18FWLTP |
| Brand | Walton |
| Warranty Information | (Official) 5 Years Compressor, 3 Years Spare Parts Support with 1 Year After Sales Service. 1 Year Replacement Guarantee (if there are any manufacturing faults in the heat exchanger or compressor) |
Cooling Specifications |
|
|---|---|
| Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling Capacity | 5275W (18000 BTU/hr.) |
| Cooling Modes | Turbo,Dry, Fan, Auto, Comfort |
| Airflow Direction Control | Auto Up-Down Swing, Auto Left-Right Swing, Manual Speed Setting (High, Medium, Low) |
| Dehumidification | Dry Mode |
| Temperature Range | Version 0305: 20˚C to 43˚C | Version 0307: 20˚C to 46˚C (Operating) |
| Cooling Speed Levels | Yes (Auto, High, Medium, Low) |
Energy Efficiency |
|
|---|---|
| Energy Star Rating | Version 0305: 2.82 | Version 0307: 2.95 |
| Power Consumption | Rated Input Power: Version 0305: 1870W | Version 0307: 1788W |
| Voltage/Frequency | 230V ~ 50Hz |
| Current (Amps) | Rated Current: Version 0305: 8.85A | Version 0307: 8A |
| Power Input | Rated Input Power: Version 0305: 1870W | Version 0307: 1788W |
Compressor and Refrigerant |
|
|---|---|
| Refrigerant Charge | Version 0305: 1.15Kg | Version 0307: 0.72Kg |
| Compressor Type | Rotary (Fixed Speed) |
| Condenser Coil Material | Copper Tube Condenser |
| Piping Length | Maximum 10m |
| Refrigerant Type | Version 0305: R-410a | Version 0307: R-32 |
Air Quality Features |
|
|---|---|
| Ionizer | Yes (Lung’s Doctor) |
| Humidity Control | Dry Mode (Offers Dehumidification) |
Build and Design |
|
|---|---|
| Mounting Type | Wall-Mounted Split System |
| Remote Control | Via IR (Infrared Ray) |
| Indoor Unit Dimensions | 947 mm (L) x 321 mm (W) x 235 mm (H) (Net) |
| Outdoor Unit Weight | 34.5 ± 1 kg (Net) |
| Indoor Unit Weight | 12.5 ± 0.5 kg (Net) |
| Outdoor Unit Dimensions | 844 mm (L) x 310 mm (W) x 546 mm (H) (Net) |
| Build | Evaporator Fin Type: Louvered Fin | Condenser Type: Copper Tube Condenser | Condenser Fin Type: Version 0305: Slit Fin | Condenser Fin Type: Version 0307: Louvered Fin |
Smart and Convenience Features |
|
|---|---|
| Quiet Operation Mode | Yes (Silent Operation) |
| Child Lock | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Auto-Restart Function | Yes |