Warranty :(Official) 12 Years Compressor, 3 Years Spare Parts & 1 Year Free Service Warranty with 1 Year Replacement Guarantee (if there are manufacturing faults in the heat exchanger & compressor)
Free Installation all over Bangladesh
General |
|
|---|---|
| SKU | WSIOCEANUS12JWLT |
| Brand | Walton |
| Warranty Information | (Official) 12 Years Compressor, 3 Years Spare Parts & 1 Year Free Service Warranty with 1 Year Replacement Guarantee (if there are manufacturing faults in the heat exchanger & compressor) |
Cooling Specifications |
|
|---|---|
| Cooling Capacity | 3517 W (12,000 BTU/hr.) |
| Cooling Modes | Turbo Mode (Maximum Cooling), ECO Mode (Power Saving), Comfort Cooling, Dry Mode, Fan Mode. |
| Airflow Direction Control | Multi-Directional Airflow, Auto Up-Down Swing, Auto Left-Right Swing |
| Dehumidification | Yes (Dry Mode) |
| Temperature Range | 20˚C to 52˚C (Operating Range) |
| Cooling Speed Levels | Auto, High, Medium, Low |
Energy Efficiency |
|
|---|---|
| Power Consumption | 1140 W |
| Voltage/Frequency | 230V ~ 50Hz |
| Current (Amps) | 4.88 A |
| Power Input | 1140 W |
| Power Saving Features | ECO Mode, Energy Efficiency Ratio (EER) of 3.09 |
Compressor and Refrigerant |
|
|---|---|
| Refrigerant Charge | 0.43 Kg |
| Compressor Type | Rotary (Inverter) |
| Condenser Coil Material | Copper Tube Condenser |
| Piping Length | Maximum Pipe Length: 10m |
| Refrigerant Type | R-32 |
Air Quality Features |
|
|---|---|
| Self-Cleaning Technology | Frost Clean |
| Humidity Control | Dry Mode (Dehumidification function). |
Build and Design |
|
|---|---|
| Remote Control | Yes (Operation via IR - Infrared Ray) |
| Indoor Unit Dimensions | 854 x 296 x 216 mm (Unit), 910 x 365 x 285 mm (Packing) |
| Outdoor Unit Weight | Net Weight: 18.8 ± 1 Kg, Gross Weight: 21.7 ± 1 Kg |
| Indoor Unit Weight | Net Weight: 9.8 ± 0.5 Kg, Gross Weight: 11.1 ± 0.5 Kg |
| Outdoor Unit Dimensions | 770 x 300 x 545 mm (Unit), 807 x 347 x 608 mm (Packing) |
Smart and Convenience Features |
|
|---|---|
| Quiet Operation Mode | Silent Operation |
| Child Lock | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Auto-Restart Function | Yes |