General |
|
|---|---|
| SKU | CHM18K410GMST |
| Brand | Chigo |
| Warranty Information | (Official) 5 Years Compressor Guarantee |
Cooling Specifications |
|
|---|---|
| Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling Capacity | 18,000 BTU |
| Cooling Modes | Eco Mode, Sleep Mode, Dry Mode, Cool Mode |
| I Feel Technology | Yes |
Energy Efficiency |
|
|---|---|
| Power Consumption | 1750W |
| Voltage/Frequency | 220-240V |
| Current (Amps) | 7.4A |
Compressor and Refrigerant |
|
|---|---|
| Compressor Type | Rotary |
| Refrigerant Type | R410A |